Nezlomní a obětovaní 2022

Festival dokumentárních filmů o XX. století

III. ročník

Od 7/11 do 12/11 2021

Kampus Hybernská , Hybernská 4, Praha 1

Bio Oko, Františka Křížka 460/15, Praha 7 – Holešovice

Vstupenky i festivalové pasy budou k dostání v pokladně Bio Oko. K festivalovému pasu tištěný katalog zdarma.

Festival dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Snahou organizátorů je vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována je polským festivalem dokumentárních filmů Niepokorni Niezłomni Wyklęci v Gdyni.

Letošní, III. ročník festivalu Nezlomní a obětovaní je tematicky svázán s osmdesátým výročím atentátu na Reinharda Heydricha a souvisejícími tématy, jako je osud vyhlazených obcí Lidice a Ležáky a domácí i zahraniční protinacistický odboj. Kromě českých dokumentárních filmů věnovaných především samotnému atentátu a také tématu Lidic a Ležáků je v programovém plánu stejně jako v předchozích dvou letech také několik zahraničních snímků. Jedná se o dva polské snímky, reflektujících polský „atentát“, totiž likvidaci šéfa varšavského gestapa Franze Kutschery, přezdívaného pro svou krutost Varšavský kat. V programu je také litevský film Jasan, tygr a plamen, mapující osudy třech partyzánů, bojujících proti sovětské okupaci Litvy. Promítán bude rovněž německý dokument Situace a krajina o tzv. divokých koncentračních táborech v Sasku pro politické odpůrce Hitlerova režimu. Na festivalu bude k vidění také slovenský portrét propagátorky ženských práv popravené za Slovenského národního povstání s názvem Žena nové doby či maďarský Pomník vrahům – snímek o běsech, které válka vzbudila uprostřed dosud poklidného Budína. Zařazen je rovněž ukrajinský snímek Děti velkého hladu, vracející se do doby uměle vyvolaného hladomoru na počátku třicátých let. Promítán bude unikátní britský dokument Tichá ves z roku 1943, který v reáliích velšského hornického městečka rekonstruuje příběh středočeských Lidic.

Také v letošním roce Muzeum paměti XX. století spolupracuje na přípravě festivalu s Národním filmovým archívem a Vojenským historickým ústavem. Diváci se díky tomu mohou těšit na celý blok Filmových týdeníků z roku 1942, které z pohledu protektorátních úřadů zachytily atentát na říšského zastupujícího protektora a následné represe. Vedle toho budou mít možnost vidět záběry filmového záznamu z výcviku československých vojáků ve Velké Británii, který připravil Vojenský historický ústav. Mimo hlavní téma budou na programu ještě dva zcela nové, dosud neuváděné dokumenty: díl ze slovenského cyklu STB: PŘÍSNĚ TAJNÉ, věnovaný tématu zneužívání psychiatrie, a portrét Karla Šlinga, syna jednoho z popravených komunistů v procesu s Rudolfem Slánským.

 

Druhý ročník filmového festivalu se konal od 10. do 14. listopadu 2021, letos vzhledem k výročí sto let od vzniku KSČ jsou na programu především filmy reflektující období komunismu. Program prvního a závěrečného dne se odehrál v Domě pážat, který se v současnosti upravuje na sídlo Muzeum paměti XX. století. Pro návštěvníky byla připravena prohlídka budovy, výstava, koncert a promítání filmů. Od 11. do 13. listopadu 2021 se  dokumentární snímky promítaly stejně jako v předešlém roce v BIO OKO. Nedílnou součástí festivalu jsou i doprovodné debaty s historiky a režiséry. Hlavním hostem druhého ročníku byl polský režisér Arkadiusz Gołębiewsky. 

První ročník festivalu se uskutečnil od 10. do 12. listopadu 2020 a představil snímky českých, slovenských a polských tvůrců: Olgy Sommerové, Martina Vadase, Heleny Třeštíkové, Pavla Štingla, Kristiny Vlachové, Arkadiusze Gołębiewského a řady dalších. Partnerem prvního ročníku byl Polský institut v Praze, který zprostředkoval také několik polských snímků.

Všechny filmy, úvody a diskuse byly přenášeny on-line z BIO OKO. Záznamy úvodního a závěrečného ceremoniálu, všech úvodů a besed k jednotlivým filmům jsou také zdarma dostupné na tomto webovém portálu(sekce první ročník festivalu, stránka Program). Jsou zde také dostupné filmy, buď odkazem na YouTube či na webový portál České televize. I když jste nestihli sledovat první ročník festivalu on-line, je možné se tímto způsobem zúčastnit dodatečně. Můžete si také poslechnout podcasty, které jsme připravili k festivalu. Petr Blažek, Jan Kalous, Maciej Ruczaj přibližují vznik festivalu a vybrané filmy.