Tichá ves a další (Blok krátkých filmů o Lidicích)
Tichá ves (The Silent Village), režie: Humphrey Jennings, VB, 1943, 36 min.
Krátce po vyhlazení Lidic napsal spisovatel Viktor Fischl námět k dokumentárnímu filmu, jenž měl působit jako rekonstrukce této události. Snímek hned v roce 1942 realizoval věhlasný režisér Humphrey Jennings ve vsi Cwmgiedd v jižním Walesu. Tak přišel na svět film Tichá ves, který značnou měrou přispěl ke vzniku jednoho z velikých symbolů boje za svobodu proti nacismu po celém světě. Děj snímku, který se natáčel jen několik týdnů po vypálení české vesnice, je záměrně zasazen do malé hornické vísky Cwmgiedd v jižním Walesu. Jennigs, jenž autenticitu filmu posílil obsazením vesničanů mluvících rodným dialektem, chtěl tímto krokem připomenout britské veřejnosti, že válka není cizí vzdálenou událostí, odehrávající se kdesi za kanálem La Manche.
Budujeme Lidice, režie: Jaroslav Veselý, 1949, ČSR, 12 min.
Dokument natočený čtyři roky po válce nese sice pečeť doby krátce po komunistickém převratu, přesto tendenční náboj není nijak silný. Exkurze do trosek Lidic, které střídají záběry výstavby nové vsi, na níž pomáhají nejen čeští studenti, ale i brigádníci z Kanady.
Lidice, režie: Pavel Háša, ČSSR, 1965, 36 min.
Přehledně vystavěný dokumentární film režiséra Pavla Háši je i přes své relativní stáří stále informačně velmi cenný a obrazově působivý. Součástí jsou i mrazivé sekvence ze samotné likvidace obce a také rozhovory s pamětníky, které v době vzniku filmu od tragédie dělilo pouhých dvacet tři let.